Psikoteknik Hizmeti

Psiko-teknik değerlendirme ve amacı

Psiko-teknik değerlendirmenin amacı, sürücülerin sahip oldukları güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerini objektif yöntemlerle ölçmek ve değerlendirmektir. Sürücülerin sahip oldukları güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerinin; bu yetenek alanlarında tanımlanan bilgisayar destekli testler aracılığı ile ölçülmektedir.

           Psiko-teknik değerlendirme merkezimiz Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş ve testler merkezimizde çalışan psikoloğumuz tarafından yapılmaktadır.

Psiko-teknik Değerlendirme Kimler İçin Gereklidir

Karayolları Taşıma Kanununa göre ticari araç kullanacaklar için ve Karayolları Trafik Kanununa göre belli trafik ihlalleri sonrasında sürücü belgesinin iadesi ve belge iptalinden sonra yeniden sürücü belgesi almak isteyenler ve sürücü kursuna kayıt için Psiko-teknik değerlendirme testi zorunlu hale getirilmiştir.

Psiko-teknik Değerlendirme Testi İçin Gerekli Belgeler

Psiko-teknik teste aday bizzat katılmalıdır. Teste gelirken adayın sürücü belgesi, kimlik kartı veya hüviyet cüzdanı yanında olmalıdır. Teste katılacak kişinin test sonrasında sisteme yüklemek üzere canlı olarak fotoğrafı çekilmektedir.

Psiko-teknik Değerlendirme Süreci Nasıl İşlemektedir

Psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesine tabi tutulacak kişiye, önce Eskişehir Şoförler Odası 3. Katta bulunan Psiko-teknik Değerlendirme Merkezinde psikolog gözetiminde teste tabi tutulur.. Kişi, düzenlenen psiko-teknik değerlendirme raporu ile birlikte psikiyatri uzmanına başvurur. Psikiyatri uzmanı, kişiye ait psiko-teknik değerlendirme raporunda belirtilen bulgular ile psikiyatrik muayenesi sonucu elde ettiği bulguları birlikte değerlendirerek, söz konusu kişinin sürücülük yapmasına engel bir durum olup olmadığını belirten rapor düzenler, düzenlenen rapor e-devlet şifresi ile görülebilir. Denetim yapan birimler de dijital olarak görebilmektedir.

Psiko-teknik Değerlendirme Randevusu için : 0 222 335 55 55 numaralı telefondan randevu ve bilgi alabilirsiniz.